İzmir’de Evinizin Balkonunda Yetiştirebileceğiniz 5 Bitki

Yazın gelmesiyle püfür püfür esen rüzgar ve İzmir’in parıldamasını sağlayan güneşin aydınlattığı balkonunuzda Türk kahvesi keyfi yapmak istemez misiniz? İzmir’deki düzenli kentleşme ve büyüme oranı Türkiye’de ve dünya üzerinde birçok yatırımcının dikkatini çekiyor. Sadece gayrimenkul yatırımı gözüyle değil aynı zamanda Türkiye’nin en yaşanılabilir kenti olduğu düşünülen İzmir’de hayatınıza da bir yatırım yapabilirsiniz! Siz yapacağınız yatırımı düşünürken, biz de İzmir’de balkonunuzda yetiştirebileceğiniz altı bitkiyi sıralayalım… 😊

1) Bodrum Papatyası
Bodrum Papatyaları açtığı anda balkonunuzu beyaz, pembe, mor, turuncu, lila ve sarı rengler ile adeta bir karnavala dönüştürecek! Bodrum Papatyası, Ege bölgesine özgü geçirgen ve ıslak toprağı tercih eden pek rüzgar sevmeyen bir türdür. Özellikle İzmir’de balkonda yetiştirmek için bitki arıyorsanız balkonun rüzgar almayan kısımlarını Bodrum Papatyası için şimdiden ayırabilirsiniz. Diğer süs bitkilerine göre daha az bakım isteyen Bodrum Papatyasını her gün sulayıp, güneş ışınlarını bol bol alabileceği bir yere yerleştirmeniz yeterli.

2) Ateş Çiçeği
Mas mavi Ege denizi ile çam ormanları arasında kalan balkonunuzda yetiştirmek için en iyi bitkilerin arasında Ateş Çiçeği bir adım öne çıkıyor. Güneşi çok fazla seven bu çiçek İzmir’in parıldayan güneşi ile beslendiğinde balkonunuza çok farklı bir hava katacak. Açtığında kıp kırmızı ağaç formunda çiçekleriyle farklı bir görüntüye sahip olan Ateş Çiçeği ile balkonunuzu yaz bahçesine çevirebilirsiniz! 😊

3) Minyatür Çalı tipi kiraz domates
Kim gevrek, beyaz peynir ve kıp kırmızı domatesler ile kahvaltı yapmak istemez mi? Sağlıklı yaşamın elzem ihtiyaçlarından olan organik ürünlere olan talep her geçen gün artıyor. Özellikle kendi beslediğin bir şeyi yemenin hazzı paha biçilemez. Fakat, özellikle şehir yaşantısında yetiştiricilik yapmak için ne zaman ne de yer bulabiliyoruz. Eğer İzmir’de bir balkona sahipseniz güneş ışığını çok seven kiraz domatesi balkonunuzun ışık alan bir köşesine koyabilirsiniz. Bu sayede hem nar gibi kızarmış domatesler ile misler gibi kokan bir balkona sahip olurken hem de gönül rahatlığı ile dalından kopardığınız domateslerinizi zevkle yiyebilirsiniz.

4) Begonya
Soğuk havayı sevmeyen Begonyalar aynı zamanda direkt olarak güneş ışığına karşı da dirençsizdir. Bu yüzden İzmir’de balkonda yetiştirmek için bitki arayanlar için Begonya iyi bir tercih olsa da kendilerini balkonun iç kısımlarında tutmak daha mantıklı olacaktır. Aynı zamanda nemli kalmayı seven Begonyaları gün içerisinde hafifçe döndürerek her tarafının eşit güneş ışığı almasını sağlamak önemlidir. Tüm şartlar optimum seviyede sağlandığı taktirde İzmir’in en tatlı balkonlarından birine sahip olabilirsiniz!

5) Petunya
İzmir’de balkonu bol bol güneş alan bir evde yaşıyorsanız Petunya balkonunuz için en iyi seçeneklerden biri olduğunu bilmekte yarar var. Günde en az altı saat güneş ışığına ihtiyaç duyan Petunyalar büyük, küçük ve orta boyutlu çiçekli olmak üzere üç gruba ayrılıyor. Tuza çok ihtiyaç duyan Petunyalar için ekstra gübre kullanabilirsiniz. balkonunuzun ön yüzüne yerleştirdiğiniz Petunyalar ile İlkbahar’dan itibaren havalar soğuyana kadar balkonunuzu cennet bahçesine çevirebilirsiniz.

Fiyat, ödeme planı ve detaylı bilgi için formumuzu doldurun sizi arayalım!